SZLAK PIASTOWSKI

      Możliwość komentowania SZLAK PIASTOWSKI została wyłączona

      W pierwszym tygodniu maja 2022r. słuchacze i miłośnicy UTW udali się  autokarem na trzy dniowy wyjazd edukacyjny ”Szlakiem Piastowskim”. Zwiedziliśmy Katedrę w Gnieźnie, w tym : Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia oraz taras widokowy, Muzeum Początków  Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy -Ostrów Lednicki – palatium książęce.  

        Gniezno i Ostrów Lednicki- to właśnie tu, w kolebce polskiej państwowości, książę Polan-Mieszko I- powziął decyzję o przyjęciu przez siebie i swój dwór chrztu. Państwo składało się z wielu plemion, z których każde czciło inne bóstwa. Dzięki wspólnej religii znalazło integrujący wspólny mianownik.   

       Zwiedziliśmy też Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Ekspozycję „Brama Poznania”, którego główną atrakcją jest multimedialna ekspozycja opowiadająca o dziejach wyspy katedralnej, początkach państwa polskiego i historii Poznania. Wracając z Poznania wstąpiliśmy na Lednickie Pola i przeszli przez -Bramę Ryba zwaną Bramą III Tysiąclecia, która została wybudowana z inicjatywy o. Jana Góry i symbolizuje wejście w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.

          W ostatnim dniu zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne i wioskę wczesnopiastowską  w Biskupinie, Ponorbertański  Zespół Klasztorny w Strzelnie, Kruszwice ze słynną Mysią Wieżą.                                   

         Rejs statkiem po jeziorze Gopło zakończył nasz wyjazd, który był lekcją historii powstania państwa polskiego.

Historię Polski tworzą trzy wzgórza:         

-Gniezno-Bazylika – Konfesja  św. Wojciecha        

 -Kraków –Katedra na Wawelu -ołtarz  św. Stanisław                  

 -Częstochowa -Jasna Góra –Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski