Wyjazd edukacyjny do Bielsko-Biała i okolic.

      Możliwość komentowania Wyjazd edukacyjny do Bielsko-Biała i okolic. została wyłączona

We środę, 29 kwietnia 2026r., członkowie i miłośnicy UTW z Makowa Podhalańskiego wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do  Bielsko -Biała i okolic. Zwiedziliśmy tzw. „Fałatówkę” w Bystrej, jest to Muzeum artystyczno-biograficzne w willi Juliana Fałata, jednego z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Życie i dokonania mistrza, związanego z Bystrą od 1990 roku prezentują dwie wystawy stałe: Julian Fałat-malarz i kolekcjoner oraz Julian Fałat- z paletą przez życie.    Na parterze zgromadzono kolekcje dokumentów prywatnych, dyplomów, medali, nagród, wyróżnień oraz fotografii rodzinnych, przybliżono m.in. dzieje słynnej panoramy Berezyna, której współtwórcą był Fałat. Piętro willi to nie tylko bezcenny zbiór  dzieł malarza : sceny z polowań, pejzaże i portrety, ale również autentyczne meble  oraz rzeźby i grafiki świadczące o jego rozległych zainteresowaniach kolekcjonerskich. Zwiedziliśmy też park w Bystrej ze słynnymi ogrodami: ogród zapachowy, ogród krajobrazowy z okresu romantyzmu, ogród japoński, ogród barokowy, ogród średniowieczny, ogród renesansowy.                                                                 

Kolejnym punktem było Bielsko- Biała i Zamek Książąt Sułkowskich, który zwiedziliśmy z przewodnikiem. Bielski zamek, wzniesiony w XIV wieku przez Piastów cieszyńskich, z biegiem czasu był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany przez kolejnych właścicieli. Modernizacja przeprowadzona przez Ludwika Sułkowskiego w połowie XIX wieku ostatecznie zatarła dawne cechy budowli i nadała jej współczesny, eklektyczny wygląd. Oba obiekty: Fałatówka i Zamek Książąt Sułkowskich należą dzisiaj do Muzeum Historycznego w Bielsku- Białej.

Spacer po historycznym centrum  Bielska-Białej pogłębił wiedze o mieście pogranicza, gdzie przenikały się wpływy Śląska i Małopolski.