XI FORUM III WIEKU.

Możliwość komentowania XI FORUM III WIEKU. została wyłączona

XI Forum III Wieku odbywało się w Nowym Sączu i Krynicy w dniach 4-7 września 2019 r. jako konferencja towarzysząca XXIX Forum Ekonomicznemu w Krynicy Zdroju.

Głównymi organizatorami konferencji były:

• Stowarzyszenie Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  • Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz
  • Fundacja Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego.

Obrady FORUM III WIEKU były skoncentrowane na zagadnieniach polityki senioralnej, w tym ochrony zdrowia i polityki społecznej, praw osób starszych, bezpieczeństwa, kultury, edukacji, rozwijania aktywności osób starszych w życiu publicznym i społecznym, nowoczesnych technologii oraz „srebrnej gospodarki”. W obradach wzięli udział przedstawiciele najbardziej znaczących, opiniotwórczych polskich i europejskich organizacji senioralnych oraz instytucji publicznych.

Otwarcie XI Forum III Wieku miało miejsce 4 września 2019 roku  w Auli Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Po powitaniu zgromadzonych przez Wiesławę Borczyk – Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Sądecki UTW, Prezesa Zarządu OFS UTW, nastąpiły oficjalne wystąpienia zaproszonych gości.

Jednym z gości XI Forum III Wieku był Krzysztof Balon, Wiceprzewodniczący Grupy III Różnorodność Europy, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno -Społecznego (EKES) w Brukseli. Zapoznał zebranych z tematem „Prawa osób starszych: dostęp do podstawowych usług jako wyzwanie dla polityki europejskiej i niezbędny element sprawiedliwości społecznej”. W dalszej części Urząd Statystyczny  w Gdańsku zaprezentował „Raport o stanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce”.Na zakończenie odbyła się debata pt.„Polskie Forum Seniorów”. Gościem specjalnym XI  Forum był Stanisław Szwed,Sekretarz Stanu, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Drugiego dnia, w Krynicy Zdroju, uczestnicy mogli wziąć udział w sesjach plenarnych i panelach XXIX Forum Ekonomicznego:

• „Seniorzy w Europie jutra”;
  • „Srebrna gospodarka – społeczna Odpowiedzialność Biznesu”;
  • „Srebrny Konsument – bezpieczny konsument”, czyli jak być mądrym przed szkodą i kto pomoże po szkodzie?;
  • Historia puka do naszych drzwi. Gospodarka i polityka;
  • Jaką wartością jest dzisiaj bezpieczeństwo?

W trzecim dniu wydarzenia, 6 września 2019 r., w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu odbyły  się m.in. warsztaty, prezentacje partnerów wydarzenia oraz sesja plenarna „Forum Bezpiecznego Seniora”.W debatach uczestniczyli przedstawiciele KG Policji, Centrum Naukowo–Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Stowarzyszenia POLSKA-ŚWIAT oraz Biura RPO.

Czwartego  dnia XI FORUM III Wieku, w ramach programu dodatkowego, chętni mogli skorzystać z warsztatów terenowych „ABC NORDIC WALKING”.

Stowarzyszenie UTW w Makowie Podhalańskim było reprezentowane przez Marię Jelonek i Urszulę Chudzik.