W kolejny listopadowy wieczór 2022r. słuchacze UTW w Makowie Podhalańskim wysłuchali wykładu z historii kolegi Romana Tyszewskiego pt. „ Marysieńka ukochana króla Jana”.
Maria Kazimiera d Arguien urodziła się w 1641 roku we Francji. Była dwórką królowej Polski Ludwiki Marii Gonzagi żony Władysława IV i Jana II Kazimierza. Do Polski przybyła z dworem królowej jako 4-ro letnia dziewczynka. W wieku 17-tu lat została żoną bardzo bogatego magnata Jana Zamoyskiego. Po 7-iu latach małżeństwa owdowiała i wyszła za mąż za Jana Sobieskiego, od 1674 roku króla Polski. Związek Marysieńki / tak ją nazywali w Polsce/ z Janem był małżeństwem z miłości, co należało do wyjątków w ówczesnej Europie. W literaturze i historii o tym uczuciu dowiadujemy się z listów obojga kochanków. Natura obdarzyła Marię urodą, błyskotliwością, figurą, dowcipem i wieloma innymi przymiotami. Król twierdził, że żona jest dla niego ważniejsza niż korona Polski. Henryk francuski napisał, że „bez Marysieńki bylibyśmy wszyscy Turkami, a półksiężyc błyszczałby zamiast krzyża na wieży katedry Notre-Dame”.
Druga części spotkania zmieniła słuchaczom nastrój na andrzejkowy, przy muzyce góralskiej wszyscy świetnie się bawili, nie zabrakło też sceny pt. „Maryna i Janosik” w wykonaniu aktorów-seniorów Roman i Lidii.