Kopernik, jakiego nie znamy – 550 rocznica Urodzin.  

      Możliwość komentowania Kopernik, jakiego nie znamy – 550 rocznica Urodzin.   została wyłączona

         „Zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię-polskie wydało go plemię”

        Mikołaj Kopernik to wszechstronny człowiek Renesansu-astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, urzędnik oraz duchowny. Urodził się w 1473 w Toruniu, zmarł we Fromborku w 1543 roku. Tego  samego roku ukazało się w Norymberdze jego największe dzieło: „De Revolutionibus Orbium Coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), pisane w latach 1515-1530. Mimo iż było dedykowane papieżowi Pawłowi III, wywołało zaniepokojenie hierarchii kościelnej. W 1616 roku trafiło na indeks ksiąg zakazanych, skąd usunięte zostało dopiero w 1828 roku. Przedstawiony w pracy układ heliocentryczny był zaprzeczeniem ogólnie przyjętych przez Kościół oraz cały zachodni świat poglądów na temat Ziemi i wszechświata.

Kopernik zanegował w niej powszechnie znany i akceptowany układ geocentryczny Ptolemeusza, według którego Ziemia stanowi centrum wszechświata, zaś pozostałe planety, Słońce, Księżyc i inne ciała niebieskie kręcą się wokół niej. W swoim dziele udowadniał, że w środku wszechświata znajduje się Słońce, zaś Ziemia i inne planety poruszają się wokół niego po okręgach.  

Kopernik zapoczątkował czas nowożytnej nauki, świadomej tego, że nie istnieją niepodważalne twierdzenia i dogmaty, a każde poznanie  powinno być wielokrotnie weryfikowane

Z okazji 550 rocznicy Urodzin obchodzimy rok Kopernikowski, na całym świecie odbędą się liczne uroczystości, wystawy oraz sesje naukowe poświęcone życiu, pracom i recepcji idei wielkiego astronoma. Kopernik jest symbolem nowoczesnej nauki. Skarbnica Narodowa wydała medal wybity z czystego złota próby 999/1000-stemplem lustrzanym dla upamiętnienia wybitnego polskiego naukowca.