„Wiszące mosty Nowego Yorku”

      Możliwość komentowania „Wiszące mosty Nowego Yorku” została wyłączona

           Pod takim tytułem w dniu 8 kwietnia 2024r. Seniorzy UTW w Makowie Podhalańskim wysłuchali wykładu Pana Krzysztofa Dąbrowieckiego.     

Elementem mostów wiszących są pylony, które są jak wieże średniowiecznych katedr i minaretów lub wysokie maszty telekomunikacyjne. Stanowią doskonały punkt orientacyjny, o czym przed 150 laty pisał John Roebling, projektant i budowniczy mostu Brooklińskiego w Nowym Jorku. Pylony są najbardziej widoczną i jednocześnie dominującą częścią wiszącej konstrukcji mostowej. Ich forma architektoniczna i proporcje wpływają na wizualny odbiór całej konstrukcji oraz jej atrakcyjność i popularność. One też przez wyjątkowy układ konstrukcyjny w znacznym stopniu rzutują na to, czy most stanie się ikoną miejsca, w którym został wzniesiony. Z technicznego punktu widzenia pylony spełniają ważną funkcję, utrzymują bowiem w stabilnym położeniu główne kable nośne i dają wsparcie pomostom komunikacyjnym.

Wyróżniamy:

-mosty wiszące z murowanymi pylonami w kształcie portali,

-mosty wiszące z pylonami ze stali w kształcie portali,

-mosty wiszące ze stalowymi pylonami w kształcie ram,

-mosty wiszące z pylonami z betonu w kształcie usztywnionych, prostych ram,

-mosty wiszące w nowoczesnej, czystej formie.

Na dołączonych zdjęciach zobaczymy wiszące mosty Nowego Jorku, które zyskują statut zabytku. Jako wielkie dzieło sztuki i udany przykład zaawansowanej inżynierii mostów konstrukcja świadczy  o energii, przedsiębiorczości i bogactwie.